מוטוריקה עדינה וגסה

בתור הורים לילדים, אנחנו שומעים את המושגים "מוטוריקה עדינה" ו- "מוטוריקה גסה" די הרבה ולא תמיד אנחנו מבינים למה הכוונה. במיוחד שמדובר על בחירת משחקי ילדים שאמורים לעזור לשפר את המוטוריקה באופן כללי ובאופן ספציפי את המוטוריקה העדינה או המוטוריקה הגסה.

מהי מוטוריקה?

יכולת מוטורית היא השליטה בחלקים שונים בגוף האדם. כאמור, תינוקות לא נולדים עם יכולת שליטה וזוהי יכולת ומיומנות שמתפתחת עם הזמן. ההתפתחות מתבצעת על ידי חשיפה לפעולות חדשות ובעיקר על ידי ניסוי וטעייה.

מוטוריקה עדינה – הכוונה לפעילות השרירים הקטנים בכף היד שמשמשים לתפקוד בפעילות יום יומיות, לדוגמה תפעול חפצים.

מוטוריקה גסה –
 הכוונה לפעילות של השרירים הגדולים בכל הגוף, תנועות גדולות וגסות. אל המוטוריקה הגסה משתייכים מנגנוני היציבה, שיווי המשקל, טונוס שרירים, הפעלת כוח ועוד. הפעולות שהתינוק מבצע באמצעות המוטוריקה הגסה יהיו לדוגמה: זחילה, הליכה, ריצה וקפיצה. כפי שתוכלו לראות, מדובר על פעולות חשובות שעל כל ילד לדעת לעשות, למרות שהן נראות "טבעיות", הן דורשות כוח, מיומנות רבה ועבודה מצד התינוק.

שלבי ההתפתחות אצל התינוק

התפתחות המוטוריקה הגסה נעשית במקביל להתפתחות המוטוריקה העדינה. באופן תקין, ההתפתחות של המוטוריקה הגסה נעשית כמה חודשים לאחר הלידה, לדוגמה: הרמת הראש כאשר התינוק שוכב על הבטן.

לכל מיומנות שצריכה להתפתח אצל התינוק, יש את הטווח גילאים המתאים לה. כך תוכלו בתור הורים לעקוב אחרי התפתחות המיומנויות השונות אצל ילדיכם ובמידת הצורך לפעול למען שיפורם.

משחקי התפתחות – מוטוריקה עדינה וגסה

פעולות התפתחויות שונות, כאלו של מוטוריקה עדינה וכאלו של מוטוריקה גסה, לרוב נעשות ללא עזרה חיצונית, אלא באופן טבעי עם התפתחות הילד. עם זאת, בתור הורים, תוכלו לכוון את ילדיכם לשחק עם משחקים מיוחדים המיועדים לשיפור ההתפתחות ולשיפור המוטוריקה בהתאם לגיל ולמצב ההתפתחותי שלהם.

בנוסף, משחקי התפתחות, לא נועדו רק לעזור לילדים להתפתח מבחינה מוטורית, אלא גם לפתח את הדמיון, המחשבה, הסקרנות, העצמאות ולהעניק להם שעות של משחק, בידור והעסקה.

באתר מרמלדה תוכלו למצוא מגוון משחקי התפתחות לילדים

אנחנו מייבאים מגוון עצום של משחקי איכות לילדים בכל הגילאים, ובמיוחד משחקים לפעוטות ותינוקות שצריכים לפתח את מיומנויות המוטוריקה, העדינה והגסה.

חלק מהמשחקים שתוכלו למצוא באתר שיעזרו לשפר את המוטוריקה העדינה: בובות אבזמים שנועדו לעזור לילדים לשפר את מיומנויות האצבעות שלהם, פאזלים שונים, משחקי השחלת חרוזים, משחקי התאמת צורות, משחקי מגנטים,  הך פטיש, מגדל טבעות ועוד.

חלק מהמשחקים שתוכלו למצוא באתר שיעזרו לשפר את המוטוריקה הגסה: משחקי דחיפה שיעזרו לקטנטנים עם הצעדים הראשונים שלהם וצעצועי משיכה לאיזון השרירים.

השקיעו בילדיכם ועזרו להם לפתח מיומנויות חשובות

כפי שהסברנו, למשחקי התפתחות יש חשיבות עצומה בתפקוד תקין של הילד ובהתפתחות של מיומנויות שונות. באתר שלנו תוכלו למצוא מגוון רחב של משחקים שיוכלו להקל עליכם בתהליך פיתוח המיומנויות הנ''ל. לכם רק נשאר לבחור.

gal garel