כוחו של משחק פתרון הבעיות

זהו הפוסט השלישי  מתוך סדרות הפוסטים בנושא כוחם של סוגי משחק שונים לפיתוח מיומנויות.

אחד מהדברים המדהימים המתקשרים למשחק הוא שהמשחק עוזר לילדים להפוך לפותרי בעיות. תחשבו על ילדים שבונים מגדלי לבנים, צופים בהם כשהם מתמוטטים ונופלים ולאחר מכן בונים אותם מחדש בצורה יציבה יותר. זהו שיעור בפתרון בעיות ובגמישות (מחשבתית)! אותו הדבר נכון גם כאשר ילדים מרכיבים פאזלים, מנסים להתאים את הצורה הנכונה במקום הנכון. משחק הפאזל מעודד חשיבה לוגית, הגדרת מטרות וסבלנות.

 

ילדים לומדים כל כך הרבה מיומנויות חיים חיוניות באמצעות משחק עם צעצועים המשפרים את נושא פתרון הבעיות. כפי שמציינת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים במחקר האחרון שערכה, פתרון בעיות באמצעות משחק עם "המשחקים המסורתיים המועדפים" כגון בנייה בקוביות והרכבת פאזלים, יכול לתמוך במיומנויות של מוטוריקה עדינה ושפה ופיתוח קוגניטיבי ומנבא הן מיומנויות מרחביות ומיומנויות חשבוניות מוקדמות.

 10 המשחקים הטובים ביותר לפתרון בעיות עבור ילדים

משחקים אלה של פתרון בעיות יכולים לסייע בהקניה ושיפור מיומנות תיאום העין-יד, החשיבה הלוגית של ילדים ועוד דברים רבים נוספים. כללנו רעיונות משחק נוספים שכל אחד מהם מסוגל לאפשר המשך התעסקות במשחק של פתרון בעיות.

1.      פאזל צלילים של כלי תחבורה מבית מליסה ודאג 

גיל: 2+

הסיבות לכך שמשחק זה נחשב למעולה: ברגע שילדים מניחים כל אחד מתוך שמונה החלקים בצורה נכונה למקומם בתוך פאזל העץ עם הפינים, כלי התחבורה משמיעים קולות!

פרט מעניין: הפאזל כולל חיישנים המופעלים באמצעות אור. (חשפו את החיישן באמצעות הוצאת החלק בחדר מואר היטב, לאחר מכן הפעילו את הצליל באמצעות החזרת החלק למקומו בלוח הפאזל.)

מיומנויות: התאמה, האזנה, מוטוריקה עדינה.

אינספור דרכי משחק: שחקו במשחק "מה הצליל שלי?" באמצעות הוצאת החלקים, גרימת השמעת צליל של כלי תחבורה אחד, והצבת אתגר בפני ילדים למצוא את החלק הנכון ולמקם אותו בלוח הפאזל.

2.      לבני קרטון ענקיים במיוחד מבית Melissa and doug

גיל: 2+

הסיבות לכך שמשחק זה נחשב למעולה: משחק זה הכולל 40 לבני בנייה מקרטון, קלי משקל אך עמידים, כולל "לבנים" בשלושה גדלים שנועדו לשמש עבור משחק בנייה דמיוני. משחק זה מגיע עם הוראות פשוטות וקלות לקיפול החלקים השטוחים ללבנים תוך פרק זמן מאוד קצר!

פרט מעניין: משחק זה עשוי מקרטון איכותי ועבה במיוחד (הלבנים האדומות מסוגלות להחזיק משקל של עד 150 פאונד!)

מיומנויות: מוטוריקה גסה, פתרון בעיות.

אינספור דרכי משחק: לבנים נחשבות לדרך מעולה לבניית מגדלים וקירות ומבצרים, אולם מה עוד יכולים ילדים לבנות? האפשרויות אינסופיות! הציעו לעשות שימוש בלבנים לבניית כיסא לדובון, שולחן, גרם מדרגות או פירמידה!

3.      פאזל ספארי עם ידיות עבות

גיל: 2+

הסיבות לכך שמשחק זה נחשב למעולה: פאזלים מעץ המורכבים מחלקים עבים שקלים לתפיסה ואחיזה נחשבים למושלמים בתור "פאזלים ראשונים" עבור ילדים בני 2-3. ילדים ייהנו מללמוד על החיות הצבעוניות באפריקה המופיעות בפאזל.

פרט מעניין: חלקי החיות נעמדים בצורה אנכית ומאפשרים משחק של העמדת פנים!

מיומנויות: תיאום עין-יד, מוטוריקה עדינה.

אינספור דרכי משחק: אפשרו לילדים להפיק צליל של כל בעל חיים בזמן שהם שמים ומוציאים את החלקים מלוח הפאזל. איזה צליל עושה הג'ירפה בזמן שהיא אוכלת?

   

4.      לבני דגמים למתחילים

גיל: 2+

הסיבות לכך שמשחק זה נחשב למעולה: פעילות צבעונית זו גורמת לילדים לתמרן ולהזיז צורות כך שיתאימו את החללים וישלימו את התמונות. חמישה לוחות דו צדדיים עם עשר תבניות מעוצבות עם מגרעות מוכנים למילוי בצורות גאומטריות בצבעים בהירים.

פרט מעניין: כל החלקים מאוחסנים בצורה מסודרת בתוך תיבת אחסון מעץ קשיח!

מיומנויות: מוטוריקה עדינה, מיון.

אינספור דרכי משחק: עודדו את הילדים ליצור עיצובים ופעילויות התאמה משלהם.

5.      ספסל כלי עבודה פטיש ומסור

גיל: 3+

הסיבות לכך שמשחק זה נחשב למעולה: 32 החלקים שכלולים בערכת הבנייה מעץ הזו כוללים מסמרים להלום בהם בעזרת הפטיש, ברגים להברגה באמצעות מפתח הברגים, ולוחות לחיבור ולהפרדה באמצעות מסור. והדבר הטוב ביותר, כלי העבודה ואבזרי הבנייה ניתנים לאחסון בצורה מסודרת בתוך ספסל עבודה קומפקטי עשוי מעץ הכולל משטח מדידה ומהדק C!

פרט מעניין: בנאים צעירים יכולים לעקוב אחר "השרטוטים" הכלולים על מנת ליצור בעל חיים, בית, רובוט או ספינה, או על מנת ליצור את המבנים המדהימים האישיים שלהם!

מיומנויות: מוטוריקה עדינה, תיאום עין-יד, פתרון בעיות.

אינספור דרכי משחק: שחקו במשחק "בניית חיקוי" באמצעות חיבור של מספר חלקים (כגון בורג, לבנה ואום) ובקשו מהילד שלכם להעתיק את היצירה שלכם.

6.      פאזל חיות מחמד עם ידיות גדולות במיוחד

גיל: 12 חודשים +

הסיבות לכך שמשחק זה נחשב למעולה: שלוש חיות מחמד חביבות מתגוררות בתוך בית כחול חמים זה ומוכנות תמיד למשחק פאזל! ידיות העץ הגדולות במיוחד מאפשרות למרכיבי הפאזלים הצעירים ביותר לאחזו ולמקם את החלקים בקלות למקומם.

פרט מעניין: תמונות התאמה צבעוניות מופיעות מתחת לכל חלק!

מיומנויות: מוטוריקה עדינה, תיאום עין-יד, תפיסה חזותית.

אינספור דרכי משחק: עודדו את הילדים שלכם להשיק שני חלקים יחד, בתחילה ברכות ולאחר מכן בצורה קולנית, ולאחר מכן בצורה תבניתית!

7.      לבני קינון והערמה לפי א-ב

גיל: 2 +

הסיבות לכך שמשחק זה נחשב למעולה: "A" מייצג אליגטור (תנין) שאוכל תפוח (APPLE)! בעלי חיים וחפצים מוכרים בצבעים בהירים ממחישים את אותיות הא-ב על גבי לבני קרטון קשיח אלה הנערמים האחת על השנייה לפי אותיות, צבע וגודל.

פרט מעניין: במצב ארוז 10 הלבנים התוססים האלה נכנסים לתוך תיק הנשיאה הכלול עם המשחק. במצב מוערם, הן יוצרות מגדל בגובה של כמעט שלוש רגל. 

מיומנויות: אותיות, שפה, פתרון בעיות.

אינספור דרכי משחק: תשירו את שיר הא-ב בזמן שאתם מערימים את הלבנים האחת על השנייה.

8.      מערם צורות ומנייה

גיל: 2 +

הסיבות לכך שצעצוע זה נחשב למעולה: מערים עמיד זה העשוי מעץ קוסם לסקרנותם הטבעית של ילדים בכל הקשור לצבעים, צורות ומספרים! עודדו מיומנויות חשבוניות מוקדמות בעזרת 55 חלקי הצורות ו-10 אריחי מספרים.

פרט מעניין: שמות הצורות מודפסות על הלוח והמספרים מאויתים בחלק האחורי של האריחים במטרה לסייע בחיזוק הלמידה. 

מיומנויות: צבע, צורה והכרת מספרים.

אינספור דרכי משחק: ערבבו את כל הצורות ואריחי המספרים יחד בערמה ותנו לילדים למיין אותם לפי צבעים. לאחר מכן צרו משחק של מיקום החלקים במקומות הנכונים מהר ככל הניתן.

  9.      פאזל מספרים עם ידיות גדולות והתבוננות בפנים

גיל: 2 +

הסיבות לכך שמשחק זה נחשב למעולה: מושגי מספרים, אפס עד 9, מומחשים בתוך פאזל 10 חלקים עם ידיות גדולות.

פרט מעניין: תמונה צבעונית מתחת לכל חלק מציגה את אותו מספר פריטים כמו הערך המספרי המצוין מעל החלק, מה שמסייע בקידום נושא זיהוי המספרים ומיומנויות הספירה!  

מיומנויות: מוטוריקה עדינה, תיאום עין-יד, זיהוי מספרים.

אינספור דרכי משחק: שחקו ב-"לתקן את זה" באמצעות מיקום חלקים לפי סדר מספרים להוציא כמה מספרים. בקשו מהילדים "לתקן" את שורת המספרים.

10. לבנים רכות להתאמה והרכבה

גיל: 9 חודשים +

הסיבות לכך שמשחק זה נחשב למעולה: ילדים יכולים לשלב 14 לבנים רכות אלה באינספור שילובים יצירתיים, לאחר מכן להפיל אותן ולבנות אותן שוב! יצירת אמנות ידידותית לילדים על קוביות התיאום מעודדת פעילויות של תיאום, הרכבת פאזלים (השלמת התמונה של גלגל ענק!), ואף חשיבה רציפה וסיפור סיפורים עם קצוות של לפני ואחרי על שלוש מתוך הלבנים.   

פרט מעניין: פעילויות התאמה מאפשרות צירוף של מספרים וכמויות, חצאים של בעלי חיים וצורות יומיומיות.  

מיומנויות: מוטוריקה עדינה וגסה, תחושתיות.

אינספור דרכי משחק: ציינו שמות לצבעים ותבניות ובקשו מילדים למצוא את הלבנים המתאימות לתיאור. במסגרת המחקר בשם "בחירת משחקים מתאימים לילדים קטנים בעידן הדיגיטלי", ה- AAP ציינו כי "משחקים איכותיים בכל אחת מהקטגוריות האלה יכולים לסייע בהקלה על האינטראקציות בין המטפל-לילד, במשחק עמיתים ובפיתוח הדמיון":

משחק העמדת פנים: מרכזי פעילות, בובות, משחקי אוכל, משחקי בישול, סטים למשחק תפקידים, כלי רכב.

משחק התפתחותי: מניפולציות של מוטוריקה עדינה, עמדות פעילות, אבזרי מיון והערמה.

פתרון בעיות: לבנים, משחק בנייה, פאזלים.

יצירתיות: ערכות יצירה, פעילויות צביעה, ציור ואיור.

שפה ומושגים: פעילויות א-ב, פעילויות עם מספרים, משחרים.

פעילות גופנית: כדורים, מנהרה, גינון וטבע.

המשיכו לעקוב אחר בחירות המוצרים שלנו להשגת המשחקים הטובים ביותר המשתייכים לקטגוריות אלה המומלצים על ידי רופאי ילדים!

gal garel