חיזוק המוטוריקה העדינה חשוב ביותר בתקופת הינקות ובשנים שלפני כניסת לבית הספר. את הפעילויות האלה ניתן לבצע בקלות בבית, על שולחן המטבח שלכם! בין אם במהלך שעות אחר הצהריים בסופי שבוע, או במהלך ימי חופשה מהלימודים, או במקום סגור בשל מזג האוור, תוכלו בקלות להוסיף הנאה של מוטוריקה עדינה לתוך הבית שלכם.

גיר

גיר נחשב לאחד מהכלים המועדפים עלינו לפיתוח וחיזוק המוטוריקה העדינה כיוון שהוא אינו מחליק בקלות כמו מרקרים, ולכן מאלץ את האצבעות הקטנות האלה לעבודה קשה יותר.  זוהי גם פעילות מהנה כיוון שקיימות כל כך הרבה דרכים שונות לעשות בו שימוש

 •        טבלו את הגיר לתוך ספל מים רדודים ולאחר מכן ציירו בקצה העליון של גיליון הנייר.

 •        השתמשו במברשת או רססו מים על חלקים שונים של גיליון נייר, ולאחר מכן עברו על זה עם הגיר.

 •        חתכו ספוג מטבח לרבעים והדקו קצה אחד בעזרת אטב כביסה. ציירו על הנייר עם גיר ולאחר מכן הרטיבו את הספוג וגררו אותו מעל הגיר.

 •        ציירו על נייר ולאחר מכן השתמשו במברשת צבע למריחת מים מעל.

צבע

צבע רחיץ הינו מוצר שחייב להיות לכם בבית תמיד בהישג יד.

 •        צבעו על מסנן של קפה או על נייר אלומיניום!

 •        ציירו קווים בצבעים שונים על פני הדף ותנו לילד שלכם לצייר בעזרת מברשת באותם צבעים מעל הקווים שציירתם. (פעילות מעולה לשיפור וחיזוק תיאום עין-יד!)

 

פעילות אהובה נוספת על ילדים כוללת שימוש בצבעי אצבעות. קחו תבנית אפייה והשתמשו במספר צבעים שונים של צבע עליה. הזמינו את הילד שלכם לעשות שימוש באצבעות שלו לשם מריחת הצבע סביב. זוהי חוויה תחושתית מהנה! לאחר מכן קחו גיליון נייר ולחצו אותו מעל הצבע במטרה לייצר הדפס. עבודה עם מקלות אוזניים נחשבת לאחת השיטות המועדפות עליי לחיזוק אותן אצבעות קטנות. כל מה שאתם צריכים זה צבע ונייר לביצוע פעילות מהנה של מוטוריקה עדינה.

שימוש בסרט יצירה דביק יכול להיות חוויית למידה במידה ואתם עושים שימוש באותיות, מספרים או צורות! כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ בעדינות סרט נייר דביק או נייר דבק של ציירים על גיליון נייר ולתת לילד שלכם לצבוע מעל זה במברשת צבע. לאחר מכן הורידו הזהירות את נייר הדבק. מהנה למדי, וילדים קטנים מתים על זה!

מספריים

ללמוד כיצד להחזיק ולעשות שימוש במספריים נחשבת למיומנות חשובה עבור ילדים לפני גיל בית ספר. תנועת הפתיחה והסגירה מסייעת בחיזוק השרירים הקטנים בידיים שלהם.

 •       התחילו עם גזירה של קצוות גיליון נייר.

 •       לאחר מכן, ציירו קו ישר על גיליון נייר אותו יוכלו לגזור.

 •        ברגע שהם מוכנים, ציירו קווים מעוגלים וקווים מזוגזגים אותם יוכלו לגזור.

 •       ברגע שהם מתרגלים לשימוש במספריים, באפשרותם לגזור צורות שונות ליצירת
 • קולאז'.

חותמות גומי

התינוקות וילדי טרום בית הספר שלנו אוהבים לעשות שימוש בחותמות גומי על שולחן הכתיבה שלנו. את זה ניתן לעשות בקלות גם על שולחן האוכל! כל מה שאתם צריכים היא כרית חותמת נשטפת ונייר.

 •        תנו לילד שלכם להכין כרטיס לקרוב משפחה. זוהי דרך מצוינת לתרגל זיהוי של אותיות! לאחר מכן, השתמשו בטושים לסימון על מנת לצייר תמונה.

 •        צרו פאזל של שמות! זוהי פעילות מועדפת לביצוע בכיתה של ילדים בגיל לפני בית ספר. ברגע שסיימנו, אנחנו שולחים אותם הבייתה בתוך תיק כך שהילדים יכולים להמשיך ולתרגל. תוכלו להכין אחד לילד שלכם ומעת לעת להציג אותו ליצירת הנאה מזיהוי שמות.

 •        תרגלו החתמה של אותיות הקיימות בשם שלכם! בהתחלה, באפשרותכם להחתים קודם את האותיות והילד שלכם יכול להחתים את אותן אותיות מתחת.

באפשרותכם גם לצבוע על החותמות עם צבע, תוך לחיצה על נייר. או צבעו את הגומי בעזרת טושים לסימון ולאחר מכן החתימו.

טושים לסימון

ישנן כל כך הרבה דרכים בהן ניתן לעשות שימוש בטושים לסימון. הצגתי מספר דרכים משולבות עם הרעיונות שצוינו מקודם. אולם אחת הדרכים המועדפות עלינו היא לעשות בהם שימוש לשם סימון. אינכם חייבים לבזבז כסף על עטים או טושים. במקום זה, תנו לילד שלכם להסתכל סביב במטבח ולמצוא צורות אותן הוא יכול לצייר! זוהי לא רק פעילות מהנה בתחום המוטוריקה העדינה, אלא שהיא גם מחזקת את כל נושא זיהוי הצורות.

gal garel