•  

פתרון בעיות כמשחק

עוצמתו של משחק פתרון הבעיות

אחד הדברים המגניבים שקיימים בכל מה שקשור לעולם המשחק הוא שהמשחק עוזר לילדים ללמוד כיצד להפוך לפותרי בעיות. תחשבו על ילדים שבונים מגדלים מקוביות, בזמן שהם עדים לנפילה שלהן, ולאחר מכן בונים את מגדלי הקוביות שוב אך בצורה יציבה ובטוחה יותר. זהו שיעור בנושא פתרון בעיות וגמישות מחשבתית! אותו הדבר תקף גם במקרים בהם ילדים משחקים בפאזלים, מנסים להתאים את הצורה הנכונה לתוך המקום המתאים. משחק הפאזל מעודד חשיבה לוגית (הגיונית), הגדרת מטרות וסבלנות.

 ילדים לומדים מיומנויות חיוניות רבות לחיים באמצעות משחק עם תעתועים המקדמים ומשפרים את תחום פתרון הבעיות. כפי שציינה זאת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים במחקר שהוציאה לאחרונה: "פתרון בעיות באמצעות משחק בעזרת "משחקים מועדפים מקובלים" כגון לבנים לבנייה ופאזלים, יכול לספק תמיכה בפיתוח של מיומנויות מוטוריקה עדינה ובפיתוח השפה והתחום הקוגניטיבי ויכול לנבא הן מיומנויות מתמטיות מרחביות ומוקדמות.

 

10 המשחקים הטובים ביותר לילדים בתחום פתרון בעיות

משחקים אלה בתחום פתרון בעיות יכולים לסייע בהקניית מיומנויות של תיאום עין-יד, חשיבה לוגית ועוד הרבה יותר בקרב ילדים. כללנו רעיונות נוספים למשחקים לכל אחד מהם על מנת להפוך את תחום פתרון הבעיות למעניין ואטרקטיבי!

1.      פאזל צלילים של חוות חיות

גיל: 2+

מה נפלא במשחק זה: ברגע שהילדים ממקמים כל אחד משמונת החלקים של הפאזל כנדרש בתוך פאזל העץ הזה, חוות החיות השמחה והמאושרת הזו "משמיעה את קולה" בקולו של כל אחד מבעלי החיים הכלולים בו!

פרטים מעניינים אודות המשחק: פאזל כולל חיישנים המופעלים באמצעות לחץ קל. (חשפו את החיישן באמצעות הוצאת אחד החלקים בחדר עם תאורה בהירה, לאחר מכן השמיעו את הצליל באמצעות החזרת החלק למקומו בלוח הפאזל).

מיומנויות: התאמה, האזנה, מוטוריקה עדינה.

אינספור דרכים בהן ניתן לשחק את המשחק הזה: תשחקו ב-"מה הצליל שלי?" על ידי הוצאת חלקים, מה שגורם לאחד מבעלי החיים להשמיע קול, ואתגרו את הילדים במציאת החלק המתאים ומיקומו בתוך לוח הפאזל.

 

2.      לבני בנייה ענקיים עשויים מקרטון

גיל: 2+

מה נפלא במשחק זה: משחק בנייה זה בלבנים, הכולל 40 לבני בנייה מקרטון קל משקל אך יציבים ועמידים, כולל שלושה גדלים של "לבנים" המיועדים למשחק בנייה המפתח את הדמיון. המשחק מגיע עם הוראות פשוטות לקיפול ולהשטחת החלקים לבלוקים בשבריר שנייה!

פרטים מעניינים אודות המשחק: המשחק עשוי מקרטון יוקרתי עבה במיוחד (ללבנים האדומות יש יכולת לשאת משקל של 150 פאונד!)

מיומנויות: מוטוריקה גסה, פתרון בעיות.

אינספור דרכים בהן ניתן לשחק את המשחק הזה: לבנים נחשבים לדרך מצוינת לבניית מגדלים וקירות ומבצרים, אולם מה עוד יכולים ילדים לבנות? האפשרויות אינסופיות! הציעו שימוש בלבנים להכנת כיסא לדובי שלהם, שולחן, גרם מדרגות או פירמידה!

   

3.      פאזל של ספארי חלקים עבים

גיל: 2+

מה נפלא במשחק הזה:  פאזלים מעץ המכילים חלקים עבים שקלים לתפיסה ואחיזה נחשבים לסוג "הפאזלים הראשונים" המושלמים לילדים בני 2 ו-3. ילדים ייהנו מהלמידה אודות בעלי החיים האפריקניים הצבעוניים המופיעים בפאזל.

פרטים מעניינים אודות המשחק: חלקי בעלי החיים עומדים בצורה אנכית במטרה לאפשר משחק של העמדת פנים!

מיומנויות: תיאום עין-יד, מוטוריקה עדינה.

אינספור דרכים בהן ניתן לשחק את המשחק הזה: אפשרו לילדים להפעיל את קולו של אחד מבעלי החיים בזמן שהם מניחים ומוציאים את החלקים מלוח הפאזל. איזה קול עושה הג'ירפה בזמן שהיא אוכלת?

 

 מוגש באהבה ממרמלדה ילדים בע"מ יבואן צעצועים מליסה ודאג בישראל, לילדי ישראל באשר הם ❤

 

 

 

 

 

פתרון בעיות כמשחק
טואול - בניית אתרים